Länk till webbplatsens startsida (www.timra.se)
Länk till webbplatsens startsida (www.timra.se)
Lyssna på sidan Lyssna
Dela sidan på facebook

Skolskjuts

Barn som kliver upp i en buss.

Elever i förskoleklass, grundskola, anpassad grund- och gymnasieskola kan beviljas skolskjuts mellan bostaden och den anvisade skolan. Rätten till skolskjuts utgår bland annat från minst 2 km gångväg i årskurs F-3 och minst 3 km i årskurs 4-9.

Elever får inte skolskjuts från/till annan kommun med undantag för anpassad gymnasieskola.

Ansök om skolskjuts

Ansökan om skolskjuts sker via kommunens e-tjänsteportal Självservice Länk till annan webbplats..
Rätten till skolskjuts regleras av Timrå kommuns skolskjutsreglemente.

Skolkortet gäller måndag till fredag, 2 resor per dag inom Timrå kommun.

Gymnasieskola

Gymnasielever vid Timrå gymnasium kan få ett särskilt skolkort.
Kontakta administratör Ramin Farhadian Langroudi på Timrå gymnasium, tfn: 070-190 36 57

Elev vid gymnasieskola i annan kommun

Elever som är folkbokförda i Timrå kommun och går gymnasiet i annan kommun har rätt till busskort. Läs mer och anmäl ditt behov av busskort via vår e-tjänst: Busskort för elever vid gymnasieskola i annan kommun » Länk till annan webbplats.

Regler för skolskjuts

Skolskjuts regleras i Skollagen, 10 kap. Utöver lagstiftning styrs skolskjutshandläggningen av Timrå kommuns skolskjutsreglemente, som är fastställt i barn- och utbildningsnämnden. Ta gärna del av reglementet och läs vilka regler som gäller för att få skolskjuts i Timrå kommun.

Vid frågor

För frågor som gäller grundskola, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola. Kontakta kommunens skolskjutssamordnare.
E-post: bengt.larsson@timra.se
Telefon: 060-16 37 82

För frågor som gäller gymnasieskola. Kontakta gymnasiets administratör
E-post: ramin.farhadianlangroudi@timra.se
Telefon: 070-190 36 57

Kontakt

Sidan uppdaterad