-
2026-05-12
Dansens dag firades med massdans på torget
-
2026-05-08
Timrå är näst bäst i Sverige i UNICEF-rapport om investeringar i barn och unga
-
2026-05-07
Här växer både hälsa och gemenskap i Timrå
-
2026-05-04
Dags att beställa hämtning av grovsopor
-
2026-04-30
Sprängningsarbeten intill Timrå gymnasium
-
2026-04-30
Arenaskolan håller hög kvalitet i arbetet med läroböcker och läromedel
-
2026-04-28
Timrådialogen: Var finns din trygghetspunkt?
-
2026-04-22
Här växer Vuxenutbildningens nya lokaler i Timrå fram
-
2026-04-21
Från industrin till hemtjänsten – sommarjobbet blev början på något nytt
-
2026-04-20
Nu ska även fritidshusen i Timrå sortera fastighetsnära
Vi vill ha dina trasiga fiskeredskap
Trasiga fiskespön, nät, håvar och burar – vi samlar in dina trasiga fiskeredskap.
Om du har fiskeredskap som du inte längre använder ska du inte slänga dem. Sälj, byt till något annat eller lämna till butiker som säljer dem.
Det som är trasigt, kolla om det går att laga. Det finns mycket reservdelar, exempelvis till metspön.
Du kan också lämna fiskeredskap till Fritidsbanken på återvinningscentralen, fiskeutrustning är ganska populärt att låna. Fritidsbanken kan även laga mindre fel, eller plocka reservdelar för att skapa fungerande redskap.
Insamlingen är en del av ett nytt producentansvar beslutat av regeringen. Det ska öka återvinningen och återanvändningen av fiskeredskap men också minska nedskräpningen.
Om utrustningen inte går att återbruka på något sätt ska du lämna in den för återvinning. Nu kan du lämna trasiga fiskeredskap till återvinning på återvinningscentralen eller i hamnarna i Fagervik, Vivstavarv och Söråker. Här kan du lämna fiskespön, fiskenät, håvar och burar för kräft- eller hummerfiske som helt eller delvis är gjord i plast.
Kontakt
Länkar
Lägg till relevanta länkar här
Sidan uppdaterad


