Länk till webbplatsens startsida (www.timra.se)
Länk till webbplatsens startsida (www.timra.se)
Lyssna på sidan Lyssna
Dela sidan på facebook

Skolor och förskolor i Timrå får krislådor

Krislåda med människor runt om som kollar på innehållet

Förskolor, skolor och fritidshem är samhällsviktiga verksamheter som så långt det är möjligt behöver fungera även vid kriser och höjd beredskap. Under vecka 10 har krislådor levererats till alla skolor och förskolor i Timrå kommun.

Syftet med krislådorna är att verksamheterna ska ha en högre beredskap om något oväntat inträffar, till exempel ett strömavbrott eller andra samhällsstörningar.

Att ha utrustning samlad på ett ställe gör att personalen snabbt kan agera om något oväntat händer. Vid exempelvis strömavbrott eller om tillgången till vatten påverkas kan innehållet i lådorna underlätta för personalen att hantera situationen tills ordinarie funktioner är igång igen.

Arbetet är en del av Barn- och utbildningsnämndens beredskapsarbete för att skolor och förskolor ska vara så förberedda som möjligt vid en eventuell kris eller samhällsstörning.

Krislåda med människor runt om som kollar på innehållet

På bilden syns Frida Samuelsson längst till vänster, Erika Thunfors i mitten klädd i grått och Saida Backlund längst till höger.

Det finns i krislådorna

  • 1 förvaringslåda med lock
  • 1 vevradio
  • 4 vattendunkar på 12 liter, hopvikbara
  • 1 första förbandsväska
  • 1 rulle silvertejp
  • 1 rulle avspärrningsband röd och vit
  • 1 rulle sopsäckar på 125 liter
  • 1 rulle avfallspåsar på 40 liter
  • 1 förpackning värmeljus (30 stycken)
  • 3 pannlampor
  • 2 förpackningar AAA-batterier
  • 2 tändsticksaskar
  • 2 förpackningar våtservetter
  • 2 powerbanks
  • 1 tourniquet (avsnörande förband)

Kontakt

Länkar

Lägg till relevanta länkar här

Sidan uppdaterad