-
2026-02-06
Maria Larsson gör skidspåren i Timrå
-
2026-02-06
Gör en insats för demokratin – bli röstmottagare
-
2026-02-04
Håll koll på sophämtningen via nya e-tjänsten
-
2026-01-29
Få koll på hemmets energi med bibliotekets energiväska
-
2026-01-26
Timrå är årets robusthetsraket
-
2026-01-22
Möt våra vardagshjältar i stormen – så hanterade medarbetarna ovädren
-
2026-01-15
Nu fungerar belysningen i elljusspåret igen
-
2026-01-14
Timrå får höga betyg i SCB:s medborgarundersökning – tryggheten sticker ut
-
2026-01-12
Föräldragrupp - Komet
-
2026-01-08
Vi planerar att hålla våra verksamheter öppna som vanligt på fredag
Digitala hastighetshinder testas i Timrå
Från och med januari genomförs ett pilotprojekt genom orterna Rissna, Hällesjö, Laggarberg och Timrå. Projektet som genomförs under 2023 är unikt, då geofencing tidigare mest testats i storstadsmiljöer.
Digitala hastighetshinder möjliggörs genom att nyttja tekniken geofencing som gör att fordon med rätt teknik inte kan köra fortare än gällande hastighetsgräns inom ett villkorat geografiskt område. När föraren av en timmerbil kör in i den avgränsade zonen kommer gaspedalen att bli ”slapp” om hastigheten går över det som är programmerat för sträckan. Föraren kan dock avaktivera systemet genom att gasa hårt och göra ett så kallat genomtramp ifall det händer något som gör att de måste gasa.
Att hastighetssäkra en befintlig vägsträcka kräver generellt någon form av fysisk åtgärd som till exempel ett farthinder, en avsmalning av väg eller trafiksäkerhetskameror. Dessa alternativ innebär investeringar som det inte alltid finns finansiellt utrymme för, vilket gör det angeläget att utreda möjligheterna med digitala alternativ.
Befintlig teknik testas på ett nytt sätt i en ny miljö
Målet för projektet är att utföra en pilot med digitala hastighetshinder kopplat till förarstödsystem på fyra utvalda sträckor i Rissna, Hällesjö, Laggarberg och Timrå.
Projektet genomförs i samarbete med skogsindustribolaget SCA och tillsammans med utvalda åkerier med cirka 40-tal timmerlastbilar. Det blir det hittills största geofencingprojektet i antal tunga fordon i Sverige.
Projektet är en del av Trafikverkets arbete för ett digitalt vägtransportsystem
Nyttan med projektet är att visa vikten av att hålla rätt hastighet. Det finns också en miljövinst, eftersom lägre hastighet ger lägre bränsleförbrukning. En annan nytta är att testa tekniken i en ny miljö för att se hur den fungerar och upplevs av chaufförerna. För framtiden innebär projektet att om det fungerar bra så kan tekniken spridas till flera åkerier och bolag inom skogsindustrin och andra branscher.
Text: Trafikverket
Kontakt
Länkar
Sidan uppdaterad


