Du måste vara inloggad för att få kommentera
Stängd för fler kommentarer
Hushållsavfall är det som efter återvinning och eventuell kompostering hamnar i soppåsen. Timrå kommun anlitar Timrå Renhållnings AB (TIRAB) för hämtning av hushållsavfall. TIRAB ansvarar även för kundtjänst och fakturering.
Du som brukar har sophämtning UDDA VECKOR kommer att få hämtning JÄMNA VECKOR och tvärt om.
2020 består av 53 veckor, vilket betyder att det blir två udda veckor i rad kring årsskiftet.
En- och tvåfamiljshus får sina kärl tömda var 14:e dag (måndag-fredag, även helgdagar). Flerfamiljshus och företag kan få sina kärl tömda med kortare intervall.
Om du är nyinflyttad och vill beställa ett sopkärl, kontakta TIRAB. Vill du byta storlek på ditt sopkärl, kontakta TIRAB. Läs mer om avgifter och regler.
Gamla och överblivna läkemedel ska lämnas tillbaka till apoteken. Kvicksilver-termometrar lämnas som farligt avfall. För de som använder kanyler finns en behållare som hämtas från och lämnas till apoteken.
Fastighetsägare som komposterar delar av sitt hushållsavfall kan också få förlängt sophämtningsintervall. Läs mer om kompostering.
I renhållningsavgiften ingår hämtning av max 3 kolli grovsopor per fastighet 2 gånger per år. Läs mer om grovsopor.
Kontakt
Länkar
Lägg till relevanta länkar här
Sidan uppdaterad 2020-12-03
Kontakta oss
Köpmangatan 14,
861 82 Timrå
Växel: 060-16 31 00
E-post: timra.kommun@timra.se
Organisationsnummer:
212000-2395
Kommunhuset är öppet
klockan 08.00-16.30
www.timra.se är Timrå kommuns offentliga webbplats
Kommentarer