Överraskande guldglans över Guldstegen 2012
Publicerad den 12 oktober 2012Det gick inte att ta miste på galastämningen igår, 11 oktober, när fjärde upplagan av Guldstegen rullade ut den röda mattan på Söråkers Folkets hus.
Vinnare i sju kategorier utsågs samt Timrå kommuns hedersomnämnande. Programmet innehöll guldglans utöver det vanliga; Jacke Sjödin fick 250 deltagare att skratta och delar av Takida överraskade med skönsjungande ballader. Timrå-födda Petra Bergman var kvällens konferencier.
Linda Leiderud, Guldstegens styrgrupp sammanfattar Guldstegen 2012:
- Vi jobbar ständigt med att utveckla Guldstegen -en toppenkväll för Timrå näringsliv, och i år tycker jag att vi tagit hela två steg på stegen men vi har inte nått toppen!
- Vi har fått feedback från många företagare som har inspirerats av Guldstegen, - att nästa ska vi vara vinnare. När företagare och entreprenörer kommer fram och säger det, då, känner vi att vi har lyckats med själva syftet med Guldstegen – att inspirera och känna stolthet över vad man som företagare åstadkommer.
Guldstegen 2012 uppmärksammar duktiga entreprenörer och företagare. Samtidigt är det en möjlighet för Timråföretagare att träffas, knyta nya kontakter och vårda befintliga för framtiden.
Vinnare Guldstegen 2012
Årets Unga
Entreprenör
Cristoffer Öhrling
En kreativ person där designen genomsyras av ett miljötänk. Cristoffer arbetar med stora svenska företag och har hela Sverige som arbetsfält.
Årets Företagare inom Handel
Nerinder Sharma, New Fashion
Ett Timråtroget företag som ger oss Timråbor en fin klädstil. Butiken har funnits under många år och som kund känner man sig alltid välkommen.
Årets Innovatör
Stefan Söderberg
Gröna Barriärer – en biologisk barriär för förpackningsindustrin som ersätter olja. Produkten är förnyelse- och komposteringsbar.
Årets Antijante
Jonas Olert
Olert Holding AB. Söråkerspojken som började med två tomma händer. Han gick direkt från gymnasiet till att idag ha ett 70-tal anställda och omsätter idag ca 270 miljoner kronor. Jonas är en sann inspirationskälla och förebild för andra företagare. Trots hans framgång är han en person med en mycket ödmjuk attityd.
Årets Företagare inom besöksnäringen
Arne och Kristina Perming, Ström Deltafiske i Bergeforsen AB
Genom att aktivt verka för att utveckla sin verksamhet till en komplett leverantör av både fiske och naturupplevelser har de gjort Lögdö Vildmark och Indalsälven känt utanför kommunens gränser.
Årets Nyföretagare/rookie
Robert Nyström och Ingemar Melin, Färg & Interiör i Timrå AB
En färgklick med utmärkt personlig service till varje kund. Genom sin affärsidé har de skapat möjlighet för kunden att inte behöva åka över ån efter vatten.
Årets Företagare
Axel Hellman, Timrå Betong Industri AB
En engagerad och passionerad företagare som brinner för att hela tiden utveckla sitt företag. Han deltar aktivt i det lokala näringslivet där han bidrar med sin gedigna kompetens och energi. Axel har fått såväl Timrå Betong som andra lokala företag att växa och utvecklas genom att omvandla visioner till praktisk handling.
Timrå kommuns hedersomnämndande
Gullvi och Leif Nygren
EAB
Guldstegens webbplats: www.guldstegen.se


