Dags att söka sommarjobb för Timråungdomar

Publicerad den 6 mars 2017 En kille som går med grästrimmer och ska klippa gräs.

Nu har det äntligen blivit dags för alla Timråungdomar mellan 16-18 år att söka sommarjobb! Även i år satsar kommunen 1,5 miljon kronor på att ungdomarna ska få möjlighet till sommarjobb inom kommunens verksamheter. Dessutom kommer kommunen erbjuda 15 ungdomar att jobba som sommarlovsentreprenörer.

– Det är viktigt för oss att ge våra ungdomar en möjlighet att prova på att arbeta, säger kommunstyrelsens ordförande, Ewa Lindstrand.

Perioder

Sommarjobben vänder sig till ungdomar i åldern 16 till 18 år som är skriven i Timrå kommun. Arbetsperioden är två veckor.

Följande veckor gäller:  

  • 25-26
  • 27-28
  • 29-30
  • 31-32

Lön utgår enligt avtal för feriearbetande ungdomar.

– Det här är en viktigt och betydelsefull satsning för både oss som kommun när det gäller den framtida rekryteringen men också för våra ungdomar, att de får prova på arbetslivet, säger Lars Backlund, arbetsmarknadschef.

Jobb att söka

Nedan har vi listat vilka områden man kan söka.

  • Äldreomsorgen

Arbetet innebär social samvaro samt att vara personalen behjälplig med enklare sysslor.

  • Kultur och teknik/Arbetsmarknadsenheten

Arbetet innebär målningsarbete, fastighetsunderhåll av enklare slag, städning och uppfräschning av grönområden.

  • Barn och utbildning

Att på en förskola eller fritids umgås och aktivera barnen och vara personalen behjälplig med lättare sysslor.

  • Turismen

Arbetsuppgifterna innebär att guida turister och marknadsföra Timrås besöksnäring. Du kommer att vara stationerad på turistsatteliterna som finns runt om i kommunen.

  • Föreningar

Arbetsuppgifterna är svåra att specificera, de kan variera beroende på föreningarnas aktiviteter. Nytt för i år är : Kulturarbetare med publikinriktning, där ungdomarna kan utöva kulturyttringar av olika slag.

Sommarlovsentreprenörer

Även i år fortsätter Timrå kommun samarbetet med Sommarlovsentreprenör*. 15 personer kommer få möjlighet att sommarjobba som Sommarlovsentreprenör. Det är ett framgångsrikt utbildningskoncept som ger unga en chans att utveckla sin entreprenöriella förmåga. I Timrå är de som är mellan 16-20 år välkomna att söka. 

– Sommarlovsentreprenörerna finns i sommar i alla kommuner i länet. Detta är ett bra och enkelt sätt för ungdomar att prova på att driva eget företag. Jag tror att vi enkelt fyller de 15 platser som vi i Timrå erbjuder, säger Vivi-Anne Lindström.

Två olika ansökningsdatum

Vi vill uppmärksamma dig på att beroende på vilket jobb du söker finns två datum.

Sommarjobb:
Sista ansökningsdag är 31 mars.
Ansök här: https://timra.sommaramea.se/Pages/Ansok

Sommarlovsentreprenör:
Sista ansökningsdag 10 april
Ansök här: https://timra.sommaramea.se/Pages/Ansok

Vill du veta mer om feriejobben? Kontakta:

Christina Nordqvist, feriesamordnare, Timrå kommun,
mobiltelefonnummer 073-275 13 01

Vill du veta mer om Sommarlovsentreprenör?
Vivi-Anne Lindström, näringslivsutvecklare, Timrå kommun,
mobiltelefonnummer: 070-191 65 23

Mer information:
Ewa Lindstrand, kommunstyrelsens ordförande:
mobiltelefonnummer: 070-551 85 58

Lars Backlund, arbetsmarknadschef, telefonnummer: 060- 16 31 00

*Sommarlovsentreprenör™ vill ge så många ungdomar som möjligt en chans att utveckla sin entreprenöriella förmåga. Konceptet ägs av Länsstyrelsen Västernorrland och förvaltas och utvecklas av Technichus Science Center i Härnösand.

Kommentera sidan Dela och tipsa

Sidan uppdaterad den 14 augusti 2017