Onsdag den 8 September
SJUKANMÄLAN: 060-16 32 66, 060-16 32 91
Temadag - främlingsfientlighet och tolerans
2008-10-08

Onsdagen den 1 oktober fick ettorna och tvåorna ha en temadag om främlingsfientlighet och tolerans. Tvåorna fick bland annat jobba med värderingsövningar om tolerans och ettorna fick lyssna på en föreläsning om främlingsfientlighet.

 

Dagen handlade om att acceptera människor oavsett sexuell läggning, ursprung eller hudfärg och den kommer förmodligen att fortsätta flera år framöver. Föreläsningen tog upp frågor som "Varför trycker man ner andra när man känner sig hotad" "Varför kan inte t.ex. vissa heterosexuella acceptera att andra är gay bara för att det är annorlunda?". Budskapet var att respektera andra som de är och försöka att inte störa sig på dem.

 

 

 

Timrå gymnasieskola gästades av föreläsaren Fatén Nilsson, som har sitt ursprung i Libanon. Hon föreläste för ettorna om hur viktigt de är att ha tolerans mot varandra för att samhället ska fungera och att man ska visa förståelse för varandra.

        Utan tolerans i samhället blir det större avstånd mellan människor. De som blir utstötta reagerar med ilska mot andra och isolerar sig. Det är viktigt att man visar nyfikenhet, ställer frågor och visar intresse för människor som är annorlunda istället för att kritisera dem, sa hon.

 

Av: Julia Dahlén & Ellen Nyström Sp3